Strategie kreatywności – kreatywny coach, kreatywny klient

Autor Aneta Stanowska

Poszukujesz ciekawych rozwiązań ?

Myślę, że kreatywność  i coaching są ze sobą ściśle powiązane. Po pierwsze coaching nastawiony jest na wprowadzanie zmian w dotychczasowych działaniach. Kreatywność to tworzenie czegoś odkrywczego, nieznanego, stosowanie nowych, oryginalnych rozwiązań.

Co zrobić, aby rozbudzić swoją kreatywność  ? Co zrobić, aby nauczyć klienta, aby generował nowe pomysły, zmieniał dotychczasowe postrzeganie danego zagadnienia?

Co zrobić, aby pobudzić klienta do zmian ? Rozbudź jego kreatywność!

Artykuł ukaże techniki, jakie można wprowadzić w pracy z klientem, nadają powiew świeżości i pokazują, że zmiany mogą mieć pozytywny wydźwięk.

Pierwszą zmianą może być miejsce spotkań. Jeśli do tej pory spotykamy się z klientem w jednym, ustalonym miejscu, warto wymyślić coś nowego.

Pracujemy z klientem nad umiejętnością wystąpień publicznych, gdzie nauczy się tego lepiej niż w towarzystwie ludzi?  A więc tym razem spotkajmy się z klientem na przystanku autobusowym. Po wejściu do autobusu będzie wygłaszał mowę dla pasażerów przez 2 minuty.

Klient jest nieśmiały ? Wyjdźmy z nim do ludzi! W ten sposób pokazujemy, że jesteśmy otwarci na nowe sytuacje i zmiany do których zachęcamy, poza tym klient może poczuć się bezpiecznie w naszym towarzystwie i o to powinien zadbać coach. Być może rozmowa z dwoma, nieznajomymi osobami przełamie pierwsze bariery z jakimi zmaga się klient.

A może coaching na siłowni? Zdarzyło mi się prowadzenie sesji na bieżni. Pokonując ograniczenia fizyczne, klient udowadnia sobie, że może pokonać również ograniczenia mentalne.

Kolejnym krokiem jest zmiana fotela. Czy Ty jako coach zawsze siadasz w tym samym miejscu ? Przekonujemy klientów, że zmiany mogą być pozytywne, ale sami trzymamy się schematów? Zaskocz klienta, usiądź na jego miejscu!

Jeśli od dłuższego czasu miejsca w gabinecie są „podpisane” zmień to ! Z pozoru prosta zmiana miejsca zmieni perspektywę tego, co widzi klient, może to być więc metafora do zmiany postrzegania swoich zachowań.

Wprowadź nowe elementy do Waszej pracy. Zwykle siedzicie z notesem i zapisujecie wszystkie kroki ? Wstań, zrób ćwiczenie ruchowe! Na kartkach zapisz poszczególne kroki, jakie klient musi pokonać, aby osiągnąć cel. Ruch i powiew świeżości na pewno uaktywni klienta. Wprowadzanie zmian, zacznijmy już podczas sesji coachingowej. Jest to najlepszy czas, kiedy możemy pokazać klientowi, że zmiany chodź bywają niewygodne, są nieuniknione i można się do nich przygotować lub też uodpornić na nie. Życie przynosi zmiany, przyzwyczajajmy do tego klientów. Przedstawmy mu swoją propozycję, następnym razem może to on zaproponuje coś nowego.

Wykorzystaj gadżety. Jeśli klient ma problem z komunikacją w rodzinie, ustalcie jaki atrybut może świadczyć o tym, że teraz on mówi (np. długopis). Kiedy kolejny członek rodziny chce wyrazić swoją opinię przejmuje atrybut, w czasie, kiedy go posiada nikt inny nie może wyrażać swojego zdania. Po odłożeniu atrybutu może chwycić go kolejna osoba i wyrażać swoje zdanie. Praca z atrybutem pomoże we wprowadzeniu reguł komunikacji – mówi tylko jedna osoba, kiedy skończy dopiero wtedy kolejny członek rodziny wyraża swoją opinię, nie przerywamy sobie nawzajem, nie wchodzimy w słowo, czekamy do czasu, kiedy atrybut zostanie zwrócony w określone wcześniej miejsce.  Pierwsze takie ćwiczenia można wykonać podczas sesji coachingowej, klient uświadomi sobie czy ma tendencje do przerywania rozmówcy i jak czuje się w roli słuchacza lub mówcy.

Jako coach zastanów się nad tym, jakie zmiany możesz wprowadzić w swojej pracy, które spowodują pobudzenie Twojej kreatywności, a więc także kreatywności swojego klienta.

Podsumowując, aby klient wykazywał chęć zmian potrzebuje naszej zachęty, możemy pokazać, że zmiany niosą ze sobą wiele dobrego. Wyjście ze strefy komfortu, spojrzenie z innej perspektywy, odkrycie nowego rozwiązania nurtującego problemu.

Przykładem na wprowadzenie zmian może być zmiana miejsca spotkania, zmiana krzeseł, ćwiczenia ruchowe lub gadżety – wszystko zależy od Ciebie i Twojej kreatywności.

Eksperymentuj, próbuj, wcielaj w życie – oczywiście wszystko z uwzględnieniem założeń coachingu.

 

One thought on “Strategie kreatywności – kreatywny coach, kreatywny klient

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czekaj...

Zapisz sie na nasz newsletter

Mamy prezent dla Ciebie
Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin