Jak walczyć z blokującymi przekonaniami ?

Jak walczyć z blokującymi przekonaniami  ?

Autor: Aneta Stanowska

Wszystko, co blokuje Cię jest wynikiem Twoich myśli.

 

W głowie każdego z nas piętrzą się myśli, bez przerwy myślimy, przypominamy sobie bądź próbujemy zapamiętać. Czasem myśli są  miłe,  przyjemne, pozwalają nam „pobujać w obłokach”, marzyć, czasem zaś powodują, że przestajemy wierzyć w siebie i swoje możliwości.

Co zrobić, kiedy częściej pojawiają się te drugie ? Na to pytanie postaram się znaleźć odpowiedź w dzisiejszym artykule. Chodź tak naprawdę nie będzie to zbiór „złotych rad”, a ćwiczenia, które pobudzają do refleksji i skłaniają do myślenia skupionego na rozwiązaniu problemu.

Mówi się, że „myśli tworzą rzeczywistość”. Wykreujmy więc takie myśli, które będą nas wspierały! Które stworzą rzeczywistość pełną okazji, niekończących się możliwości rozwoju i szczęścia.

Większość rzeczy, które nas blokują są wynikiem naszych myśli, a więc przekonań, jakie posiadamy na temat siebie i świata, który nas otacza.

A więc pora rozprawić się z przekonaniami, które blokują nasz rozwój !

Na zadanie poświęć dwa wieczory.

Znajdź czas tylko dla siebie. To niezwykłe spotkanie, z samym sobą, swoimi lękami, ograniczeniami i kłębiącymi się myślami.

Weź kartkę papieru i pobądź sam.

Przeanalizuj swoje przekonania na temat siebie samego, swojej pracy, postrzegania świat. Usiądź wygodnie i prześledź, jak myśli piętrzą się w Tobie. Pozwól sobie na emocje, na złość, strach, lęk – wszystkie emocje są potrzebne. Jedynie przeżyte emocje dają ukojenie. Obserwuj co się z Tobą dzieje, jak Twoje przekonania wpływają na wiarę w siebie i Twoje zachowanie.

 

 1. Na dużej kartce wypisz wszystkie swoje przekonania, a więc osądy i przeświadczenia o prawdziwości i słuszności czegoś.

Może pomocne okażą się pytania:

Kim jestem ?

Jaki/Jaka jestem ?

Jak postrzegam siebie ?

Jak postrzegam świat i ludzi, którzy mnie otaczają ?

Co myślę o swoich działaniach?

 1. Następnie napisz w jaki sposób na Ciebie wpływają, co działa motywująco, co Cię hamuje, co pobudza Cię do działania i pracy?
 2. Jeśli czujesz taką potrzebę płacz, krzycz – wyraź wszystkie negatywne emocje, które w Tobie siedzą. Znajdź sposób na to, aby wyrazić swoje uczucia bezpiecznie dla otoczenia.
 3. Których przekonań jest więcej ? Tych, które budują Twoją wartość, czy tych, które nie działają wspierająco ?
 4. Zastanów się, co by się stało, gdybyś pozbył się przekonań, które blokują Twój postęp.
 5. Jak wyglądało by Twoje życie bez tego przekonania? Co byś osiągnął, co byś stracił? Analizuj każde przekonanie po kolei.
 6. Co Cię blokuje w uwolnieniu się od męczącej Cię myśli? W jaki sposób możesz pokonać tą barierę ?
 7. Stwórz tabelkę – zapisz wszystkie przekonania, które Cię blokują. Następnie dopisz do każdego z nich inne przekonanie dotyczące tego tematu, ale mniej blokujące Ciebie.

 

Przekonanie, które mnie blokuje Przekonanie, które mnie wzmacnia
Np. jestem beznadziejną organizatorką. Co prawda nie lubię organizować dużych przyjęć, ale swój czas organizuję świetnie.

 

 1. Co możesz zrobić, aby zmienić to przekonanie? Co może Ci w tym pomóc? ( być może wizyta u psychologa, bądź coacha, być może rozmowa z bliską osobą, rozwiązanie konfliktu).
 2. Jakie kroki wykonasz, które spowodują zmianę przekonania? Wyznacz małe kroczki, które przybliżą Cię do zmiany przekonania na bardziej budujące Twoją osobę.
 3. Od czego możesz zacząć? Co zrobisz już dziś ?
 4. Jakie są twoje wnioski po przeprowadzonym ćwiczeniu ? Zapisz je.

Wróć do ćwiczenia kolejnego wieczoru. Przeanalizuje jeszcze raz krok po kroku swoje odpowiedzi. Być może pojawią się nowe refleksje, pomysły na uwolnienie się od błędnych przekonań. Na zakończenie wypisz wnioski, z którymi skończyłeś. Czy już widzisz różnicę w swoim nastawieniu ?

Wyjdźmy poza ramy obecnych przekonań. Przekształćmy swoje myśli na takie, które będą nas wspierać w codziennym życiu, wyborach i rozwoju. Zacznij spędzać czas z samym sobą, nie zagłuszaj głosu, który siedzi w Tobie, wysłuchaj go.

Zwykle uciekamy w TV, portale społeczne czy spotkania z innymi, aby uciec od siebie i tego, co siedzi w naszych głowach. Walka z błędnymi przekonaniami nie jest łatwa, wymaga czasu i analizy, ale też motywacji i chęci do wprowadzania zmian.

Myśli, które szybują w naszych głowach mogą wspierać nas rozwoju, powodować wiarę w siebie i swoje możliwości lub też obniżać nasze poczucie własnej wartości. Skoncentruj się na swoich przekonaniach po to, aby je zmienić, na takie, które budują Twoją wiarę we własne możliwości, pozwalają Ci cieszyć się życiem i osiągać cele.

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czekaj...

Zapisz sie na nasz newsletter

Mamy prezent dla Ciebie
Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin